Sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na zdrowie. Niestety często posiadamy niezbyt korzystne nawyki żywieniowe. Oto kilka z najbardziej szkodliwych przyzwyczajeń, które warto wyeliminować.

Zapominanie o śniadaniu

Wiele osób pomija śniadanie. Często dzieje się tak z powodu braku czasu i pośpiechu. Warto jednak pamiętać, że śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jeśli z niego zrezygnujemy, ryzykujemy rozchwiany poziom glukozy we krwi. Oznacza to, że w ciągu dnia będziemy dużo chętniej sięgać po słodkie przekąski i bardzo szybko nadrobimy wszystkie kalorie, które straciliśmy z powodu braku śniadania. Dlatego warto wygospodarować kilka chwil każdego ranka i zjeść porządny, sycący posiłek.

Niezdrowe przekąski

Nie ma nic złego w przekąskach między posiłkami pod warunkiem, że trzymamy je pod kontrolą. Podjadanie słodyczy, czipsów i innych tym podobnych przysmaków wpływa bardzo niekorzystnie nie tylko na naszą linię, ale także na zdrowie. Ostatecznie takie produkty dostarczają jedynie pustych kalorii i pozbawione są wartości odżywczej. Warto pamiętać, że do tej kategorii zaliczają się także słodzone napoje i soki owocowe, które mogą również zawierać bardzo dużo cukru. Najlepsze przekąski to owoce, warzywa oraz orzechy.

Brak warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny stanowić część każdego posiłku. Są niezwykle ważnym źródłem witamin i minerałów, a także błonnika, który reguluje prawidłową pracę jelit. Warto o tym pamiętać, bo przygotowanie dania z dodatkiem warzyw wcale nie jest trudne ani czasochłonne. Możemy wykorzystać warzywa mrożone, które zawierają równie dużo witamin jak świeże.

Zbyt duże porcje

Jeśli chodzi o rozmiar posiłków, zasada jest bardzo prosta – lepiej jeść mniej, ale częściej. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest jedzenie pięciu stosunkowo niedużych posiłków w ciągu dnia. W ten sposób nigdy nie będziemy bardzo głodni i unikniemy zbytniego objadania się. Prosta sztuczka, która pozwoli na ograniczenie porcji, to używanie mniejszych talerzy.