Każdemu rodzicowi zależy na prawidłowym rozwoju psychofizycznym dziecka. Duży wpływ na zdrowie małego człowieka ma bez wątpienia sposób odżywiania. Warto wykorzystać pierwsze lata życia dziecka, by zaszczepiać w nim odpowiednie nawyki żywieniowe. Jak zatem powinna wyglądać dieta kilkulatka?

Zasady zdrowego żywienia dzieci nie różnią się szczególnie od dorosłych. Organizm malucha warto od początku przyzwyczajać do spożywania regularnych posiłków, z czego pierwszy powinien odbyć się nie później niż 1-2 godziny po przebudzeniu. Śniadań nie można bagatelizować, ponieważ dostarczają energii na kilka następnych godzin. Ponadto jadłospis powinien zawierać także drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację.

Dieta dziecka musi być urozmaicona – należy zapoznawać malucha z różnorodnością smaków i aromatów już od pierwszych miesięcy życia i zachęcać go do próbowania wielu rodzajów potraw. Z całą pewnością najwięcej witamin i zdrowych elementów zawartych jest w warzywach i owocach. Dziecko w wieku przedszkolnym może je jeść w wersji surowej, ugotowane, duszonej i pieczonej. Ciekawą opcją będzie także przygotowanie kolorowego smoothie. Ponadto dieta kilkulatka powinna także zawierać chude mięso, ryby, produkty zbożowe, jogurty naturalne, wszelkiego rodzaju kasze, ryże, sery.

Czego unikać? Oczywistym jest, że niezalecane są wszelkie tzw. gotowce, fast foody, mrożonki, produkty przetworzone czy zawierające sztuczne barwniki i konserwanty. Potrawy podawane dziecku muszą być świeże – najlepiej gotować je na parze lub piec, a jeśli jest konieczność smażenia, należy wykorzystać do tego celu oliwę. Sól powinna być używana w ilościach minimalnych – z powodzeniem zastąpią ją świeże i suszone zioła oraz przyprawy.

Warto również eliminować cukier. Co zrobić, gdy dziecko ma ochotę na słodycze? Od czasu do czasu nie zaszkodzi na pewno ciastko owsiane czy mała ilość gorzkiej czekolady, jednak lepiej zastępować je owocami, napoje słodzić miodem, a zamiast chipsów serwować bakalie. Do picia najzdrowsza jest oczywiście woda niegazowana, ale warto także dawać dziecku sok, kompot oraz herbatki owocowo i ziołowe.