Wypełnianie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej to zdecydowanie najpopularniejszy zabieg odmładzający. Jeszcze do niedawna był domeną gwiazd, ale jego dostępność jest obecnie bardzo duża, przez co korzystają z niego liczne osoby, głównie oczywiście kobiety. Jakie wady i zalety ma ta metoda?

Skuteczność w usuwaniu zmarszczek

Wstrzyknięta pod skórę toksyna botulinowa daje efekt, który zauważyć można praktycznie od razu – jest to jedna z największych zalet tej metody, nie trzeba bowiem czekać na odmłodzenie. Wielkim atutem jest też działanie botuliny. Nie tylko wypełnia ona zmarszczki, sprawiając, że skóra odzyskuje napięcie, ale też zapobiega ich powstawaniu, gdyż ogranicza ruchomość mięśni mimicznych. Z tego powodu można długo cieszyć się młodym wyglądem skóry. W dodatku botoks nie jest drogim zabiegiem i jest wykonywany w wielu salonach kosmetycznych, jego dostępność jest więc bardzo dobra.

Wady botoksu

Nie da się ukryć, że wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową zmieniają wygląd twarzy. Kiedy podaje się ją w niewielkich ilościach, zmiana może być bardzo subtelna, ale gdy potrzebne jest silne odmłodzenie, nie da się jej ukryć. Nienaturalny efekt i „wypchane” rysy twarzy nie wszystkim się podobają, a przy tym od razu widać, że korzystało się z tego rodzaju zabiegu. Problemem jest też fakt, że toksyna botulinowa niejako paraliżuje mięśnie twarzy, przez co mimika jest ograniczona. Mogą pojawić się na przykład trudności z unoszeniem kącików ust, przez co twarz może przypominać maskę.