Choruje na nią ponad 3 mln Polaków, a zachorowalność z każdym rokiem drastycznie wzrasta. Cukrzyca, bo to właśnie o niej mowa, jest chorobą, w której nasz organizm ma problemy z odpowiednim wydzielaniem insuliny. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca prowadzi do zaburzeń oraz niewydolności wielu narządów.

Współczesna medycyna szuka różnych, wielopłaszczyznowych metod leczenia tej choroby. Jednym z elementów, które mają poprawić życie pacjentów, chorujących na cukrzyce jest regularna dawka sportu. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Okazuje się, że wysiłek fizyczny w mniejszym lub większym stopniu powoduje wydzielanie się hormonów np. takich jak: insulina, glukagon, które są kluczowe w cukrzycy.

Osoby, chorujące na cukrzyce powinny stanowczo wprowadzić aktywność fizyczną w swoją codzienność. Zanim jednak pacjent wyruszy na siłownie, powinien skonsultować się ze swoim lekarzem. Sport to zdrowie, jednakże złe przygotowanie lub nieodpowiedni dobór wysiłku fizycznego, może wyrządzić dodatkowe szkody w naszym organizmie. Sporty zalecane dla cukrzyków opierają się przede wszystkim na wysiłku tzw. tlenowym i będą to: bieganie, marsz, jazda na rowerze etc.

Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Daje nam poczucie spełnienia, pozytywny zastrzyk energii, pozwala się odprężyć, zrelaksować. Okazuje się, że odpowiedni wysiłek fizyczny wpływa również pozytywnie na organizm osób, dotkniętych cukrzycą.