Jeszcze niedawno uważano zdrowie za tylko i wyłącznie brak choroby. Obecnie natomiast mówi się, że zdrowie to pełen dobrostan psychiczny, fizyczny oraz psychiczny. Oczywiście nie jest możliwe czucie się idealnie dobrze we wszystkich tych sferach, niemniej jednak istotny jest fakt, że medycyna patrzy bardziej holistycznie na zdrowie człowieka…

Co odpowiada za nasze zdrowie?

Jakie czynniki decydują o tym, czy jesteśmy zdrowi czy nie? Oczywiście pewien swój drobny udział mają tutaj geny, na obecność których nic nie poradzimy. Często także nie uda nam się wyeliminować wpływu środowiska, w którym żyjemy. Niemniej jednak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma styl życia. Co się kryje pod tym określeniem?

Zdrowy styl życia – co to oznacza?

Otóż na zdrowy styl życia składa się kilka różnych czynników. Przede wszystkim na pewno będzie to zdrowa dieta – to podstawa. Trzeba jednak także wspomnieć o regularnej aktywności fizycznej, dobrych relacjach z przyjaciółmi, wysypianiu się, realizowaniu swoich zainteresować – to wszystko ma znaczenie.

Błędy w zdrowym stylu życia

Niestety chcąc wprowadzić w do naszego życia nieco zdrowia, popełniamy często wiele błędów. Przede wszystkim traktujemy wysiłek fizyczny i zdrowe jedzenie jako wyrzeczenie. Tymczasem warto, aby była to dla nas przyjemność. Dzisiaj możemy wybrać wiele przeróżnych dziedzin sportu – dobrze jest zdecydować się na tę, która stanie się naszą pasją. Podobnie nie jedzmy czegoś tylko i wyłącznie, jeśli jest to uznawane, a tego nie lubimy…

Zdrowa żywność

Często wydaje nam się, że zdrowa żywność nie jest zbyt smaczna. Tymczasem warto zauważyć, że dzisiaj, wraz a importem przeróżnych potraw, owoców i warzyw, mamy naprawdę wiele możliwości skomponowania pysznych dań. Jak jednak jeść zdrowo? Przede wszystkim trzeba zrezygnować ze słodyczy, gazowanych napojów, smażonego, czerwonego mięsa, gotowych potraw kupowanych w sklepie. Nie oznacza to jednakże, że już nigdy nie mamy zjeść steka ani słodkiego deseru. Warto samemu takie potrawy przyrządzić – na pewno będą wówczas zdrowsze!