O stawy trzeba dbać. Niestety wiele osób w ogóle o tym nie myśli dopóki nie znacznie odczuwać bólu. Niestety w takim przypadku może to oznaczać już dość poważną chorobę. Dlatego należy o nie dbać przez cały czas. Pytanie, w jaki sposób.

Niezwykle ważną częścią naszego ciała jest chrząstka stawowa. To od niej zaczynają się wszelkie choroby reumatyczne. Jest to niezwykle ważny element w naszych stawach. Pełni ważne zadanie. Przede wszystkim chroni kości przed ścieraniem, jest czymś w rodzaju amortyzatora. Jednak chrząstka stawowa wraz z upływem lat zaczyna się zużywać. To sprawia, że nasze stawy przestają funkcjonować prawidłowo. Powodów niszczenia się chrząstki stawowej jest wiele. Zaliczyć można do nich m.in. niedobory żywieniowe, choroby autoimmunologiczne oraz oczywiście niewłaściwy tryb życia.

Jak zatem dbać o stawy i je wzmocnić? Przede wszystkim niezwykle ważny jest ruch. Dlatego dla zachowania dobrej kondycji stawów zaleca się częste spacery. Aktywność fizyczna najlepiej wzmacnia nasze stawy oraz wszystkie inne kości. Oprócz spacerów najlepsze jest bieganie, jazda na rowerze oraz pływanie. Poza tym niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Organizmowi należy dostarczyć odpowiednich minerałów. Najważniejsze są tu witaminy, w tym przede wszystkim witamina C oraz wapń i bioflawonoidy.

Niezwykle ważny jest także odpowiedni relaks. Stres ma bowiem także negatywny wpływ na stawy. Pod jego wpływem nasze stawy stają się przemęczone. Zaczynamy napinać mięśnie. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie dbać o równowagę psychiczną.