W obliczu ciągle pogarszającego się stanu powietrza ważne jest, aby zadbać o jego właściwe parametry w domu. Pomóc w tym mogą odpowiednie rośliny doniczkowe.

Paproć

Królową domowego ogniska powinna być paprotka. Chociaż często uważana jest za roślinę mało ozdobną i kojarzy się z czasami PRLu, to jej zalety są warte przełamania stereotypu. Paproć wydziela bardzo dużo tlenu i poprawia wilgotność powietrza. Wchłania też zanieczyszczenia. Powinna stać w sypialni oraz w pobliżu urządzeń wydzielających promieniowanie, np. telewizora lub komputera.

Skrzydłokwiat

Nie jest tak popularny jak paproć, jednak ma równie dużo właściwości oczyszczających. Ten kwiat poleca się postawić w domach palaczy, ponieważ doskonale usuwa zawarte w dymie tytoniowym toksyczne substancje. Plusem jest piękny wygląd – skrzydłokwiat ma bujne liście i kolorowe kwiaty.

Schefflera

To kolejna roślina polecana do mieszkań palaczy. Podobnie jak skrzydłokwiat pochłania wiele toksyn z dymu tytoniowego. Do prawidłowego funkcjonowania wymaga jednak więcej światła.

Dracena

Dracena to roślina niedoceniana. Nie wygląda bardzo efektownie, za to jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo jest minimalistyczny wygląd sprawia, że pasuje do każdego wnętrza.

Fikus

To jedna z najpopularniejszych roślin spotykanych w domach i mieszkaniach. Świetnie wygląda i usuwa z powietrza wiele toksyn i zanieczyszczeń. Nie wymaga dużo światła, można go więc postawić w miejscach zacienionych, np. w pokojach usytuowanych od strony północnej.