Bardzo restrykcyjne diety są niekorzystne dla zdrowia. Zazwyczaj nie dostarczają organizmowi wystarczających ilości makro i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że dieta odchudzająca może być zdrowa i dobrze skomponowana.

Warzywa i owoce

Warzywa oraz owoce powinny być podstawą prawidłowo zbilansowanej diety. Jeśli chcemy się odchudzać, powinniśmy unikać owoców o wysokiej zawartości kalorii, na przykład bananów, ananasów i winogron. Zalecane są duże ilości warzyw, które dostarczają błonnika i regulują pracę jelit. Warzywa mają bardzo mało kalorii, jednocześnie są doskonałym źródłem witamin oraz minerałów.

Produkty pełnoziarniste

Produkty z białej mąki powinniśmy zastąpić pełnoziarnistymi. Są one bogatsze w składniki odżywcze i mają więcej błonnika, dlatego szybciej dają uczucie sytości. Razowe pieczywo i makarony zawierają więcej węglowodanów złożonych, które są wolniej trawione i stanowią lepsze źródło energii.

Bez cukru

Cukier jest jednym z największych wrogów idealnej figury. Zawiera jedynie puste kalorie i nie dostarcza żadnych ważnych składników odżywczych. Niestety znajdziemy go w bardzo wielu produktach. Duże ilości cukru zwierają nie tylko słodycze, ale także jogurty owocowe, dżemy, napoje, a nawet dania gotowe i sosy do sałatek. Co ważne cukier może występować pod innymi nazwami, na przykład jako syrop glukozowo-fruktozowy. Najlepszym rozwiązaniem jest wykluczenie z diety wszystkich produktów, które zawierają takie składniki. Słodycze można zastąpić owocami i orzechami. Jeśli nie potrafimy pić gorzkiej herbaty, najlepszym rozwiązaniem będzie dodatek miodu.

Duże ilości wody

W czasie odchudzania trzeba pamiętać o piciu odpowiednich ilości płynów. Szklanka wody przed posiłkiem pozwoli na ograniczenie apetytu i zmniejszenie zjadanych porcji. Odwodnienie może sprawić, że będziemy jeść większe posiłki. Zaleca się picie dwóch-trzech litrów wody dziennie. Można także sięgać po zieloną herbatę, która dodaje energii lub lekkie herbatki ziołowe i owocowe, oczywiście bez dodatku cukru.