Wiele artykułów w magazynach, stron internetowych, reklam itd. mówi, że powinniśmy przejść na dietę, zacząć się zdrowo odżywiać. Nawet jeśli nie musimy dbać o sylwetkę, to także powinniśmy uważać na to, co jemy. Niestety większości z nas dieta kojarzy się z jedzeniem sałaty, dziwnych kiełków oraz innymi wstrętnymi rzeczami albo przeciwnie – z niejedzeniem niczego. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?

Zdrowe żywienie – piramida

Każdy z nas na pewno zna słynną piramidę żywienia. Otóż według niej powinniśmy zrezygnować przede wszystkim ze słodyczy oraz gazowanych napojów a następnie zredukować ilość czerwonego mięsa. Co jednak dalej? W jaki sposób mamy nagle zmienić swoje nawyki żywieniowe?…

Co nagle… to się nie uda

Przede wszystkim warto tu podkreślić, że nie najlepszym pomysłem jest radykalna zmiana życia. Owszem niektórym osobom przyniesie to naprawdę wiele korzyści, niestety jednak nie wszystkim. Wielu z nas ma bowiem standardowe postanowienie noworoczne, że będzie się zdrowo odżywiało. Czytamy różne artykuły, wymyślamy wiele potraw, układamy cały harmonogram.. i w efekcie już po kilku dniach nam się nie chce o to dbać. Zdecydowanie lepiej jest wprowadzać zmiany stopniowo.

Uważajmy na nowinki

Warto także podchodzić nieco sceptycznie do wszystkich zdrowotnych nowinek, jakie znajdziemy w Internecie. Dla przykładu ostatnio modne bardzo było pojęcie superfood. Oznaczało ono produkty naprawdę zdrowe, które doskonale działały na nasz organizm. Na liście znajdowały się np. jagody Goji. Generalnie superfood rzeczywiście są zdrowe, niemniej jednak nie kupujmy w sklepie bezrefleksyjnie produktu, który jest oznaczony jako „superfood”, „bio” itd. – często jest to tylko chwyt marketingowy.

Zmęczenie? To nie ta dieta

Na początku na pewno trudno będzie nam się przyzwyczaić do zmiany warunków żywieniowych – organizm będzie się domagał większej ilości cukru, kawy itd. Niemniej jednak jeśli po pół roku ciągle nasza dieta nie będzie nam smakować i dodatkowo nie poczujemy przypływu energii, to oznacza to, że albo źle przygotowujemy potrawy albo stosujemy nieprawidłowo dietę.